Na jakim papierze drukować prace licencjackie

Na jakim papierze drukować prace licencjackie

Profesjonalny wygląd pracy

Praca licencjacka musi być porządnie wydrukowana i dobrze poskładana, dlatego warto pomyśleć o doborze odpowiedniego papieru. Trzeba jednak pamiętać, że ma to być praca naukowa, która służy do uważnej analizy tematu, a nie dzieło sztuki.

Papier do drukowania - kolor

Przede wszystkim papier, na którym będzie tekst główny nie może męczyć oczu, czyli nie powinien być połyskujący i śnieżnobiały. Kiedyś wybierano do tego papier ecru. Dzisiaj standardem jest papier biały, matowy.

Grubośc papieru do drukowania

Kolejnym problemem jest to, że częstym wymogiem jest oddanie pracy licencjackiej dwustronnie wydrukowanej. W takim przypadku papier powinien być na tyle gruby, żeby tekst nie prześwitywał po drugiej stronie (wystarczy do tego standardowy papier do drukarki o gramaturze 80). Grubszy papier nie jest konieczny, ponieważ praca będzie przesadnie gruba (pamiętać należy, że wszystkie prace licencjackie przechowywane są w archiwach, które także mają ograniczone miejsce - stąd wymóg druku dwustronnego).

Wydruk ilustracji pracy

Wiele prac dyplomowych zawiera uzupełnienia tekstu głównego: obrazy, wykresy, zdjęcia, które powinny być drukowane na oddzielnych stronach, co sprawia, że są bardziej czytelne i przejrzyste. Tę część można wydrukować na szlachetniejszych papierach np. kredowanych o wyższych gramaturach. Zwłaszcza jeżeli ilustracje lub wykresy mają być kolorowe warto zainwestować w papier, który nie zaburzy ich jakości.

Jeżeli praca licencjacka zawiera analizę obrazu, zdjęcia lub wykresu, należy zapewnić osobie, która będzie ją czytała w przyszłości, równie dobrą jakość obraza z jakiej sami korzystaliśmy. Ten sposób stosowany jest także w książkach, które zwierają ilustracje.

Powlekany papier o wyższej gramaturze na pewno podniesie wartość estetyczną pracy, ale tylko jeżeli użyjemy go do wydruku niewielkiej jej części. Tekst, który jest esencją pracy licencjackiej, musi być wydrukowany na takim papierze, który nie będzie sprawiał kłopotów z odczytaniem treści.