Pisanie pracy dyplomowej – o czym należy pamiętać?

Pisanie pracy dyplomowej – o czym należy pamiętać?

Pisanie prac dyplomowych

Pisanie prac dyplomowych dla wielu studentów kończących okres swojej nauki na uczelni to nie lada wyzwanie. Gdy czas oddania pracy nieubłaganie się zbliża zazwyczaj przychodzi stres związany z niepewnością czy na pewno napisana praca jest poprawna.

Trzeba wtedy pamiętać, że w internecie istnieje wiele porad oraz firm specjalizujących się w tej dziedzinie, dzięki którym napisanie pracy dyplomowej nie będzie już tak stresujące.

Na samym starcie najważniejsze jest wybranie tematu w taki sposób, by znaleźć jak najwięcej pomocy naukowych pasujących do omawianego zagadnienia.

Jak sprawnie wyszukiwać ciekawe źródła do pisania pracy dyplomowej?

Istotne jest, aby wyszukane źródła były wiarygodne, więc odradza się szukania losowych materiałów nieznanego pochodzenia.

Najlepiej sprawdzą się tutaj książki i artykuły naukowe, które można znaleźć zarówno w bibliotekach stacjonarnych jak i internetowych. Mając już jedną wybraną pozycję w bibliotece warto zajrzeć w jej bibliografię, dzięki czemu każdy student w łatwy sposób odnajdzie inne źródła o podobnej tematyce.

W świecie tak ogólnodostępnych informacji ważna jest umiejętność wybrania tylko tych wartościowych źródeł, które przypasują danej pracy.

Po co robić dokładne przypasowania bibliografii?

Jednym z ważniejszych aspektów jest wykorzystanie znalezionych materiałów i umieszczenie ich w swojej pracy za pomocą cytatów. Dokładniejsze przypasowanie pozwoli na lepsze zapoznanie się z tematyką oraz możliwość użycia większej ilości cytowanych tekstów co wzbogaca jakość pracy.

Jednak cytując słowa innych autorów trzeba pamiętać o paru ważnych zasadach tak by praca była oryginalna, a komisja nie miała zastrzeżeń co do popełnienia plagiatu.

Cytowania

Każdy fragment skopiowanego czy sparafrazowanego tekstu musi zawierać cudzysłów, bez względu na długość zdania i ilość użytych słów.

Po każdym cytacie konieczne jest zastosowanie przypisów; zazwyczaj są to przypisy dolne, rzadziej harwardzkie, w których należy umieścić nazwisko autora, rok wydania czy stronę publikacji danego artykułu.

Zasad jest oczywiście jeszcze więcej i mogą się one nieznacznie różnić w zależności od uczelni, dlatego też pisanie pracy dyplomowej może sprawiać niemały problem. Nic więc dziwnego, że spora część osób poszukuje wtedy pomocy w napisaniu czy zredagowaniu treści w pracy licencjackiej czy magisterskiej.